Zarządcy nieruchomości

Zarządzanie nieruchomościami. Obowiązki zarządcy nieruchomości.

Zarządzanie nieruchomościami

Podobnie jak pośrednik w obrocie nieruchomościami czy rzeczoznawca majątkowy, zarządcy nieruchomości to zawód, który również podlega ustawie o gospodarce nieruchomościami. Wszystkie te zawody wymagają specjalnych umiejętności, wiedzy i przede wszystkim, uprawnień. Ponadto, osoba zarządzająca nieruchomościami, na potrzeby wykonywania swojego zawodu jest zobowiązana do prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawa o gospodarce nieruchomościami zawiera informacje, co leży w zakresie obowiązków zarządcy nieruchomościami, jest to między innymi: działanie zgodne z prawem, podporządkowanie standardom zawodowym, działania zgodne z zasadami etyki zawodowej oraz staranność. Bardzo ważna jest zasada, która mówi, że zarządca nieruchomością powinien kierować się ochroną i dobrem interesów klienta. Podobnie jak w przypadku zawodu rzeczoznawcy majątkowego, ustawa mówi również o obowiązku regularnego podnoszenia swoich kwalifikacji przez wykonawców zawodu. Wymienione powyżej zadania, są prawnie uregulowane, jednak są bardzo ogólne.

Obowiązki zarządcy nieruchomości

Zarządca nieruchomościami, jak sama nazwa wskazuje, na co dzień zarządza powierzonymi mu budynkami, administruje je, ustala wysokość czynszu. W jego gestii jest także decydowanie o funduszu remontowym, analizuje rynek, dba o stan techniczny budynku. Najtrafniej mówiąc czuwa nad tym, aby nieruchomość zarabiała, działała zgodnie z prawem. Dodatkowo dba, aby w miarę możliwości, aby rosła jej wartość rynkowa. Może to osiągnąć poprzez stałe inwestycje i podnoszenie standardu np. w budynku mieszkalnym. Nie trudno zauważyć, iż zawód zarządcy nieruchomości charakteryzuje się szerokim wachlarzem możliwości, wieloma obowiązkami, w związku z tym wymaga dużej odpowiedzialności za swoje postępowanie. Tak więc, mimo iż formalnie, aby zostać zarządcą nieruchomościami należy jedynie wykupić odpowiednie ubezpieczenie i założyć firmę, w praktyce należy posiadać mnóstwo silnych cech osobowości i charakteru.

Podsumowując, u zarządcy nieruchomości ważna jest odporność na stres, wielozadaniowość, umiejętność pracy pod presją czasu oraz zdolność analitycznego myślenia i podejmowania kluczowych decyzji. Te wszystkie cechy świadczą o zarządcy mającym swój autorytet, pozytywnie postrzeganym przez lokatorów, co zapewni jemu długie lata na ww. stanowisku.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY NIERUCHOMOŚCI GDOM

5 1 vote
Article Rating
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] zarządcy nieruchomości […]

trackback

[…] zarządcy nieruchomości […]

trackback

[…] zarządcy nieruchomości […]

trackback

[…] zarządcy nieruchomości […]

trackback

[…] zarządcy nieruchomości […]