Najem okazjonalny, zalety najmu okazjonalnego oraz wady najmu okazjonalnego to kwestie, które z całą pewnością będą w stanie zainteresować daną grupę osób. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zechce skorzystać z usług najmu, a z drugiej strony – ktoś, kto oferuje lokale na wynajem. Skoro już został wywołany ten temat to warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że najem okazjonalny wprowadzony został do polskiego porządku prawnego kilka lat temu. Chodziło przede wszystkim o to, aby lepiej chronić osoby, które wynajmują lokale mieszkalne.
Czy warto zawrzeć umowę o najem okazjonalny?
Ileż razy jest tak, że najemca nie chce opuścić lokalu, pomimo tego, że dobiegł końca okres rzeczonego wynajmu. Tak samo, ile razy można spotkać się z wynajęciem mieszkania lub domu przez wynajmującego, a po przykładowych dwóch czy trzech miesiącach, najemcy nagle przestają płacić? A przy zawartej umowie na okres nieoznaczony wynajmujący nie mają prawa ich oddelegować (wyrzucić) z wynajmowanej nieruchomości. Nawet zapewnienie w postaci umowy na czas określony nie gwarantuje im zwrotu mieszkania aż do upływu tego terminu. Mimo, iż po krótkim okresie zapłat najemca przestaje płacić, jesteśmy narażeni na straty. Bez odpowiedniego zabezpieczenia i odpowiednich zapisów, wynajmujący jest na straconej pozycji w świetle prawa. Dlatego trzeba chuchać i dmuchać na zimne i zawczasu zabezpieczyć się przed nieuczciwymi najemcami. Jeżeli tego nie zrobimy, późniejsze problemy mogą przybrać różne rezultaty. Począwszy od irytacji z powodu braku chęci opuszczenia naszego lokalu, aż po nerwy na drodze sądowej włącznie.
Najem okazjonalny u notariusza
Jedynym wyjściem z uchronienia wynajmującego lokal czy to mieszkalny czy usługowy, jest zawarcie umowy o najem okazjonalny w kancelarii notarialnej. Najważniejszym aspektem jest zapis paragrafu, który skłoni przyszłego najemcę do natychmiastowego opuszczenia lokalu mieszkalnego w przypadku zaległości w zapłacie czynszu. Dzieje się tak na skutek prawnego wykonania umowy, w której jest zapis o lokalu zastępczym. Najemca musi wskazać taki lokal obligatoryjnie przy zawieraniu umowy najmu. Wynajmujący ma prawo przymusowego “wysiedlenia”, jeżeli po upływie czasu wskazanego w umowie i na skutek braku zapłaty, najemca nadal będzie pozostawał w lokalu.
Podsumowanie najmu okazjonalnego
A jakie są w takim razie zalety najmu okazjonalnego? Nie ulega wątpliwości, że to bardzo dobra ochrona dla wynajmującego, ale tylko w sytuacji, kiedy zadbamy o odpowiednią umowę. A wady najmu okazjonalnego? No cóż, na pewno problemem jest zawsze nierzetelny najemca. A to wiąże się z dodatkowymi utrudnieniami i z załatwianiem dodatkowych formalności. Takie jest życie. Nie da się przewidzieć tego, co może uczynić drugi człowiek i stąd później spotykają nas jakieś nieprzewidziane kłopoty. Nie dość, że komuś pomagamy to przy tym padamy, czasami stajemy się ofiarami. Dlatego dbajmy o swój biznes jakim jest przecież wynajem nieruchomości, a wówczas zaoszczędzimy sobie wielu nieprzespanych nocy.
ZOBACZ INNE ARTYKUŁY NIERUCHOMOŚCI GDOM
- darmowe ogłoszenia nieruchomości
- doradztwo nieruchomości
- ogłoszenia nieruchomości gdom.pl – o nas
- zawód pośrednika nieruchomości
- wycena nieruchomości – rzeczoznawca majątkowy
- spółdzielnie mieszkaniowe
- zarządcy nieruchomości
- dodawanie ogłoszeń nieruchomości
- notariusze i radcy prawni
- dom na wsi
- mieszkania do wynajęcia od właściciela
- projektowanie ogrodu
- dodawanie ogłoszenia
- wynajmowanie nieruchomości
- ogłoszenia nieruchomości bez pośredników od właściciela
- projektant wnętrz
- jak uniknąć kłopotów z najemcami przy wynajmowaniu mieszkania
- home staging