Podobnie jak pośrednik w obrocie nieruchomościami czy rzeczoznawca majątkowy, zarządca nieruchomości to zawód, który również podlega ustawie o gospodarce nieruchomościami. Wszystkie te zawody wymagają specjalnych umiejętności, wiedzy i przede wszystkim, uprawnień. Ponadto osoba zarządzająca nieruchomościami, na potrzeby wykonywania swojego zawodu jest zobowiązana do prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawa o gospodarce nieruchomościami zawiera informacje, co leży w zakresie obowiązków w kwestii zarządzanie nieruchomościami.

Jakie obowiązki ma zarządca nieruchomości?

Jest to między innymi: działanie zgodne z prawem, podporządkowanie standardom zawodowym, działania zgodne z zasadami etyki zawodowej oraz staranność. Bardzo ważna jest zasada, która mówi, że zarządca nieruchomości powinien kierować się ochroną i dobrem interesów klienta. Podobnie jak w przypadku zawodu rzeczoznawcy majątkowego, ustawa mówi również o obowiązku regularnego podnoszenia swoich kwalifikacji przez wykonawców zawodu. Wymienione powyżej zadania, są prawnie uregulowane, jednak są bardzo ogólne.

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Zarządca nieruchomościami, jak sama nazwa wskazuje, na co dzień zarządza powierzonymi mu budynkami, administruje je, ustala wysokość czynszu. W jego gestii jest także decydowanie o funduszu remontowym, analizuje rynek, dba o stan techniczny budynku. Najtrafniej mówiąc, czuwa nad tym, aby nieruchomość zarabiała, działała zgodnie z prawem. Dodatkowo dba, aby w miarę możliwości, aby rosła jej wartość rynkowa. Może to osiągnąć poprzez stałe inwestycje i podnoszenie standardu np. w budynku mieszkalnym. Nietrudno zauważyć, iż zawód zarządcy nieruchomości charakteryzuje się szerokim wachlarzem możliwości, wieloma obowiązkami, w związku z tym wymaga dużej odpowiedzialności za swoje postępowanie. Tak więc, mimo iż formalnie, aby zostać zarządcą nieruchomościami, należy jedynie wykupić odpowiednie ubezpieczenie i założyć firmę, w praktyce należy posiadać mnóstwo silnych cech osobowości i charakteru.

Zarządzanie nieruchomościami - zarządca nieruchomości
Zarządzanie nieruchomościami — zarządca nieruchomości

Podsumowując, u zarządcy nieruchomości ważna jest odporność na stres, wielozadaniowość, umiejętność pracy pod presją czasu oraz zdolność analitycznego myślenia i podejmowania kluczowych decyzji. Te wszystkie cechy świadczą o zarządcy mającym swój autorytet, pozytywnie postrzeganym przez lokatorów, co zapewni mu długie lata na ww. stanowisku.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY NIERUCHOMOŚCI GDOM

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Twitter
Visit Us
YouTube
LinkedIn
Share
5
0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.