Rzeczoznawca majątkowy to zawód uregulowany prawnie i nikt sam, bez odpowiednich uprawnień nie może się za niego podawać. Złamanie tego przepisu grozi karą grzywny do 50 tysięcy złotych, a przeprowadzona wycena nieruchomości jest nieważna. Dlatego też za udzielenie właściwych uprawnień do wyceny nieruchomości odpowiedzialny jest Minister Infrastruktury i Budownictwa. Podczas korzystania z usług rzeczoznawcy majątkowego warto sprawdzić jego kompetencje w Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych, gdzie musi zostać zarejestrowany każdy legalnie działający rzeczoznawca majątkowy. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ dzięki temu mamy pewność, że osoba, która wycenia nasz majątek, jest osobą rzetelną. A co za tym idzie, nie poniesiemy żadnych strat finansowych z tego tytułu.

Rzeczoznawca majątkowy fachowo wyceni Twój dom lub mieszkanie

Podobnie do innych zawodów związanych z nieruchomościami, praca rzeczoznawcy majątkowego jest podporządkowana odpowiednim przepisom prawa. Ponadto osoba odpowiedzialna za wycenę nieruchomości, musi wykazać się wyjątkową dokładnością i bezstronnością przy wykonywaniu obowiązków służbowych oraz etyką zawodową. Stałe doskonalenie kwalifikacji, zachowanie tajemnicy zawodowej oraz posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia to pozostałe, lecz równie ważne obowiązki rzeczoznawcy majątkowego. Bowiem w szczególnych sytuacjach, zlecenie wyceny majątku rzeczoznawcy jest uregulowane prawnie i obowiązkowe. Jednakże jeśli mamy potrzebę zwrócenia się o pomoc przy wycenie naszej nieruchomości, również możemy skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Wycena nieruchomości nie jest łatwa i wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i analiz, aby rzeczywiście odzwierciedlała wartość domu lub mieszkania.

Rzeczoznawca majątkowy
Rzeczoznawca majątkowy — wycena domu, mieszkania, działki lub inne

Wycena nieruchomości — wykonanie operatu szacunkowego

Rzeczoznawca majątkowy ustala warunki współpracy z klientem w sposób indywidualny (z pominięciem wyjątkowych sytuacji, podczas postępowania sądowego, w którym to sąd decyduje o wynagrodzeniu rzeczoznawcy i kto jest za nie odpowiedzialny), również wysokość wynagrodzenia rzeczoznawcy. Pomimo tej dowolności rzeczoznawca wycenia nieruchomość zgodnie z regułami wynikającymi z przepisów prawa i zasad zawodowych. W przypadku podjęcia się przez rzeczoznawcę wykonania operatu szacunkowego z pewnością należy wymagać dyskrecji i rzetelności jego oceny. Ponadto wskazana jest bezstronność, właściwa dla tego typu czynności i odpowiednia do wykonywania danego zawodu. 

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY NIERUCHOMOŚCI GDOM

5 7 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Twitter
Visit Us
YouTube
LinkedIn
Share
7
0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.