Nieruchomości są zagadnieniem niezwykle obszernym, w której to dziedzinie istotną rolę pełnią notariusze oraz radcy prawni. Obejmują także ogromny dział prawa nieruchomości, z którym codzienne poruszanie się sprawia wiele trudności. Ratunkiem w skomplikowanych sytuacjach może być potrzeba skorzystania z porady prawnej radcy prawnego. Zarówno obracanie nieruchomościami, budowanie, dziedziczenie, jak i kwestie związane z użytkowaniem wieczystym czy egzekucją z nieruchomości to jedynie niewielka część zagadnień prawa dotyczących nieruchomości. Głównymi przedstawicielami prawa nieruchomości są notariusze oraz radcy prawni, jeżeli zamierzamy sprzedać lub kupić posiadłość, z pewnością zetkniemy się z którymś z nich, warto więc wiedzieć, czego oczekiwać od osoby na danym stanowisku i jakiej porady prawnej co do nieruchomości oczekiwać.

Przed czym może ustrzec Notariusz?

Warto zweryfikować ogłoszenia nieruchomości, a przede wszystkim stan prawny interesującego nas domu czy mieszkania. W praktyce nie zawsze jest tak, że jest zgodny ze stanem faktycznym podawanym przez osobę wystawiającą ogłoszenie. Istotna jest tu funkcja notariusza, który może nas ostrzec przed ewentualnym niebezpieczeństwem, wynikającym z podpisania ryzykownej umowy np. sprzedaży nieruchomości.

W czym pomoże nam Notariusz?

Obowiązkiem notariusza, jest dopilnować wszelkich formalności związanych z dokumentacją urzędową. Obowiązującym notariuszy przepisem prawa jest ustawa notarialna, która reguluje między innymi: zasady odpowiedzialności notariuszy, przepisy dot. aplikantów i asesorów notarialnych. Dalej, wszelkie zasady związane z czynnościami notarialnymi, przepisy dotyczące sporządzania aktów i innych dokumentów urzędowych związanych z nieruchomościami. Notariusz na wniosek zainteresowanej i upoważnionej osoby ma obowiązek sporządzić wypis, odpis i wyciąg odpowiednich dokumentów. Na prośbę stron sporządzić projekt aktów, oświadczeń i innych dokumentów związanych z nieruchomością, ma również obowiązek przyjąć na przechowanie pieniądze. Obowiązkiem notariuszy jest także przechowywanie dokumentów i papierów wartościowych związane ze sprawą notarialną.

W jakich sytuacjach niezbędny będzie Radca Prawny (ds. nieruchomości)?

Radca prawny, biorąc pod uwagę specjalizującego się w nieruchomościach, z pewnością może poszczycić się szerszą wiedzą przepisów prawa niż notariusz. Niestety wszelkie operacje związane z nieruchomościami, bez notariusza nie mogą się odbyć. Radca prawny podczas kupna czy sprzedaży nieruchomości nie jest obowiązkowy, przy bardziej skomplikowanej sytuacji warto zwrócić się o poradę prawną. Choć od 2007 roku radca prawny może prowadzić sprawę klienta, warto pamiętać, że nie może on być obrońcą na drodze sądowej w sprawach karnych i karnosądowych, w takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy adwokata.

ZOBACZ INNE ARTYKUŁY NIERUCHOMOŚCI GDOM

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Notariusz Szczecin i radcy prawni

Notariusz Szczecin i radcy prawni oferują swoje usługi na stronie wskazanej powyżej. Dodaj swój artykuł na naszą stronę Notariusz Szczecin Eu. To popularny blog SEO w sieci. Tylko kancelarie notarialne itp i nie tylko ze Szczecina ale z całej Polski.

Twitter
Visit Us
YouTube
LinkedIn
Share
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.