W obecnych czasach, zakup mieszkania od dewelopera wiąże się ze sporą inwestycją, którą coraz częściej, można porównać pod względem finansowym nawet do zakupu domu. Warto się do niej dokładnie przygotować i bardzo szczegółowo sprawdzić warunki wybranej oferty.

Specjaliści, którzy mogą pomóc przy zakupie mieszkania od dewelopera

O pomoc dobrze jest poprosić specjalistę w tej dziedzinie, na przykład doradcę nieruchomości, radcę prawnego lub notariusza, który dokładnie sprawdzi warunki proponowanej umowy kupna, a także udzieli wielu cennych rad i wskazówek. Swoją decyzję odnośnie zakupu mieszkania, warto zweryfikować w biurze doradcy finansowego, celem przedstawienia potrzebnego budżetu do sfinansowania całej inwestycji. Te czynności pozwolą na zminimalizowanie całego ryzyka przy zakupie tego typu nieruchomości.

Podstawowe kryteria wyboru dewelopera i jego inwestycji

Zakup mieszkania od dewelopera to bardzo popularny wybór dla dużej liczby osób. Jest to swego rodzaju alternatywa dla tradycyjnego biura nieruchomości, które za pomyślnie przeprowadzoną transakcję z reguły pobiera sporą prowizję. Takie rozwiązanie niesie za sobą tylko korzyści, należy jednak zachować czujność na całym etapie transakcji by nie paść ofiarą oszustwa. Zakup nieruchomości (mieszkania) od dewelopera pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Podatek PCC od zakupu nieruchomości

Kupując jakąkolwiek nowowybudowaną nieruchomość od dewelopera, zwalnia nas obowiązek zapłacenia 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak, ponieważ deweloper już raz płaci stawkę podatku VAT w wysokości 8 % od transakcji, a póki co i oby jak najdłużej nie ma podwójnego opodatkowania w naszym kraju takiej transakcji. Należy nadmienić w tym miejscu, że wartość podatku PCC liczona jest od ceny transakcyjnej nieruchomości, która występuje obligatoryjnie na rynku wtórnym, a więc dwa procent więcej zapłacimy przy każdym takim zakupie. Sprzedawca poleca potencjalnemu nabywcy najlepsze oferty i propozycje dodatkowych rozwiązań, które spełniają jego kryteria wyboru.

Zakup mieszkania a lokalizacja

Przy zakupie mieszkania, a więc dobra luksusowego o dużej wartości, warto zwrócić największą uwagę na lokalizację wybranej nieruchomości. Taki zakup dokonujemy najczęściej na wiele lat, tak więc musimy być w pełni świadomi i mieć możliwie pełną wiedzę na temat całej inwestycji. Osoby, które cenią sobie intymność, ciszę, przestrzeń i spokojną okolicę z całą pewnością będą wolały mieszkanie umiejscowione na skrajnych dzielnicach miasta lub w podmiejskiej miejscowości tzw. sypialni miasta.
Z kolei osoby, które dużo pracują i mają bardzo mało wolnego czasu najchętniej decydują się na nowoczesne mieszkanie zlokalizowane w samym centrum miasta, by nie tracić zbyt wiele czasu na codzienne dojazdy do pracy lub szkoły.

Finansowanie inwestycji od dewelopera

Pieniądze na tak ogromną inwestycję wiele osób odkłada przez długie, długie lata. Innym rozwiązaniem niezwykle skutecznym na szybki zakup nieruchomości jest wzięcie kredytu w znanym i renomowanym banku.
Aby uzyskać decyzję wstępną, należy złożyć wniosek. Można szybko to zrobić przez doradcę kredytowego lub nawet przez internet, o dowolnej porze dnia i bez wychodzenia z domu.
Aby otrzymać kredyt wystarczające jest, jeżeli gospodarstwo domowe wykazuje miesięczny dochód netto, który wynosi ponad trzy tysiące złotych. Z większymi trudnościami mogą spotkać się osoby samotne, nawet jeśli wykazują zbliżony dochód.
Rozpatrzenie wniosku przez bank zazwyczaj może wynieść około jednego miesiąca czasu, czasem może przedłużyć się do 1,5 miesiąca. Najlepszą opcją dla kupujących jest złożenie wniosków do trzech różnych banków. Możemy wówczas czuć się bardziej zabezpieczeni odnośnie całego procesu kredytowego w każdym banku jak i przyjętych harmonogramów rat kredytowych i kosztów około kredytowych.

Koniecznie przeczytaj inne nasze publikacje:

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Twitter
Visit Us
YouTube
LinkedIn
Share
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.