Po tym jak już wypełnimy dokumenty i złożymy wnioski bezpośrednio w bankach lub przy pomocy doradcy finansowego, nie należy brać pod uwagę własnych sentymentów. Własne zdanie o banku także nie może być wytyczną, a należy mieć na względzie jak najniższą miesięczną ratę do zapłaty. Taki powinien być główny cel spłaty nowego zobowiązania — po prostu rata kredytu powinna być jak najniższa.
Rata kredytu a oprocentowanie i odsetki
Rata kredytowa to suma oprocentowania (odsetki) i kapitał. Na oprocentowanie kredytu składają się przede wszystkim dwa główne czynniki. Są to marża banku oraz wskaźnik Wibor. Jeżeli kredyt jest brany w złotówkach wówczas bank bierze pod uwagę wartość Wiboru. Inaczej jest gdy kredyt jest brany w walucie euro lub frankach szwajcarskich. Wówczas jako składową oprocentowania bank przyjmie wartość Euriboru. Ablowiem inaczej jest, jeśli posiadamy dochody w brytyjskich funtach i chcemy wziąć kredyt właśnie w tejże walucie. W takiej sytuacji banki przyjmują oprocentowanie notowanego w Londynie — Liboru. Ponadto dodatkową determinantą wpływającą na wysokość raty są przyjęte przez kredytodawców oprocentowania miesięczne.
Bank według własnego uznania przyjmuje czy kredyt będzie miał zmienianą wartość takiego oprocentowania co 3M, 6M, 12M. Jakby na to nie patrzeć kredytobiorca biorący kredyt, zobowiązuje się do spłaty średnio podwójnej wartości, niż wynosi kapitał kredytu. Odsetki, które będą spłacane od początku w relatywnie wysokich wartościach w stosunku do kapitału, z czasem będą malały. A wszystko po to, aby bank zyskiwał już od początku na udzielonym dla Was kredycie. W ten sposób zapobiega utracie przyszłych zysków, na przykład przy wcześniejszej spłacie lub nadpłacie kredytu.
Dodatkowe czynniki wpływające na oprocentowanie
Wpływ na wysokość zobowiązania może mieć wiele czynników: ubezpieczenie kredytu od niskiego wkładu, ubezpieczenie na życie, jak również ubezpieczenie nieruchomości. Ponadto do powyższego dochodzi prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu, prowizja za udzielenie kredytu, wszystkie powyższe wartości wymiernie wpływają na podwyższenie kosztów. Dlatego też wymienione koszty okołokredytowe, które również są wymagane przez bank, są wliczone w ratę kredytu. Czasami istnieje potrzeba zapłaty już na początku podczas udzielania kredytu.
Kredyty bankowe — podsumowanie
Reasumując, polityka banków jest taka, a nie inna. Albo godzimy się na przedstawione lub wynegocjowane warunki, albo szukamy (o ile mamy taką możliwość) innej alternatywy. Czasami możemy spotkać się z taką sytuacją jak np. pożyczenie określonej kwoty od rodziny. Jeśli zgodzimy się na kredyt, który jest udzielany przeważnie na 30 lat, musimy się z tym liczyć, że spłata może nastąpić dopiero wtedy, gdy będziemy już mieli wiek emerytalny lub będziemy się do niego mocno zbliżać.
Przeczytaj także o kredycie bankowym.
Czytaj też o Kredyt hipoteczny jako finansowanie zakupu nieruchomości.
ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW NIERUCHOMOŚCI GDOM:
- doradztwo nieruchomości
- darmowe ogłoszenia nieruchomości
- ogłoszenia nieruchomości gdom.pl – o nas
- zawód pośrednika nieruchomości
- wycena nieruchomości – rzeczoznawca majątkowy
- spółdzielnie mieszkaniowe
- zarządcy nieruchomości
- dodawanie ogłoszeń nieruchomości
- notariusze i radcy prawni
- dom na wsi
- mieszkania do wynajęcia od właściciela
- projektowanie ogrodu
- najem okazjonalny
- dodawanie ogłoszenia
- wynajmowanie nieruchomości
- ogłoszenia nieruchomości bez pośredników od właściciela
- projektant wnętrz
- jak uniknąć kłopotów z najemcami przy wynajmowaniu mieszkania
- home staging
- ogłoszenia bezpośrednio od właściciela nieruchomości
- dlaczego tak wiele osób chce kupić nieruchomości bez pośredników?
- kredyty bankowe
- kredyt hipoteczny jako finansowanie zakupu nieruchomości
- biuro enter nieruchomości
- nieruchomości a epidemia koronawirusa