Po tym jak już wypełnimy dokumenty i złożymy wnioski bezpośrednio w bankach lub przy pomocy doradcy finansowego, nie należy brać pod uwagę własnych sentymentów. Własne zdanie o banku także nie może być wytyczną, a należy mieć na względzie jak najniższą miesięczną ratę do zapłaty. Taki powinien być główny cel spłaty nowego zobowiązania — po prostu rata kredytu powinna być jak najniższa.

Rata kredytu a oprocentowanie i odsetki

Rata kredytowa to suma oprocentowania (odsetki) i kapitał. Na oprocentowanie kredytu składają się przede wszystkim dwa główne czynniki. Są to marża banku oraz wskaźnik Wibor. Jeżeli kredyt jest brany w złotówkach wówczas bank bierze pod uwagę wartość Wiboru. Inaczej jest gdy kredyt jest brany w walucie euro lub frankach szwajcarskich. Wówczas jako składową oprocentowania bank przyjmie wartość Euriboru. Ablowiem inaczej jest, jeśli posiadamy dochody w brytyjskich funtach i chcemy wziąć kredyt właśnie w tejże walucie. W takiej sytuacji banki przyjmują oprocentowanie notowanego w Londynie — Liboru. Ponadto dodatkową determinantą wpływającą na wysokość raty są przyjęte przez kredytodawców oprocentowania miesięczne.

Rata kredytu, czyli kapitał, odsetki i oprocentowanie
Rata kredytu, czyli kapitał, odsetki i oprocentowanie

Bank według własnego uznania przyjmuje czy kredyt będzie miał zmienianą wartość takiego oprocentowania co 3M, 6M, 12M. Jakby na to nie patrzeć kredytobiorca biorący kredyt, zobowiązuje się do spłaty średnio podwójnej wartości, niż wynosi kapitał kredytu. Odsetki, które będą spłacane od początku w relatywnie wysokich wartościach w stosunku do kapitału, z czasem będą malały. A wszystko po to, aby bank zyskiwał już od początku na udzielonym dla Was kredycie. W ten sposób zapobiega utracie przyszłych zysków, na przykład przy wcześniejszej spłacie lub nadpłacie kredytu.

Dodatkowe czynniki wpływające na oprocentowanie

Kredyt hipoteczny jako finansowanie zakupu nieruchomości,
Kredyt hipoteczny jako finansowanie zakupu nieruchomości, kredyty hipoteczne, pożyczka hipoteczna, zakup domu.

Wpływ na wysokość zobowiązania może mieć wiele czynników: ubezpieczenie kredytu od niskiego wkładu, ubezpieczenie na życie, jak również ubezpieczenie nieruchomości. Ponadto do powyższego dochodzi prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu, prowizja za udzielenie kredytu, wszystkie powyższe wartości wymiernie wpływają na podwyższenie kosztów. Dlatego też wymienione koszty okołokredytowe, które również są wymagane przez bank, są wliczone w ratę kredytu. Czasami istnieje potrzeba zapłaty już na początku podczas udzielania kredytu.

Kredyty bankowe — podsumowanie

Reasumując, polityka banków jest taka, a nie inna. Albo godzimy się na przedstawione lub wynegocjowane warunki, albo szukamy (o ile mamy taką możliwość) innej alternatywy. Czasami możemy spotkać się z taką sytuacją jak np. pożyczenie określonej kwoty od rodziny. Jeśli zgodzimy się na kredyt, który jest udzielany przeważnie na 30 lat, musimy się z tym liczyć, że spłata może nastąpić dopiero wtedy, gdy będziemy już mieli wiek emerytalny lub będziemy się do niego mocno zbliżać.

Przeczytaj także o kredycie bankowym.
Czytaj też o Kredyt hipoteczny jako finansowanie zakupu nieruchomości.

ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW NIERUCHOMOŚCI GDOM:

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Twitter
Visit Us
YouTube
LinkedIn
Share
3
0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.