Rata kredytu, oprocentowanie, odsetki

oprocentowanie, rata kredytu, odsetki kredytowe

Po tym jak już wypełnimy dokumenty i złożymy wnioski bezpośrednio w bankach lub za pomocą doradcy finansowego, nie należy brać pod uwagę własnych sentymentów. Własne zdanie o banku także nie może być wytyczną, a należy mieć na względzie jak najniższą miesięczną ratę do zapłaty. Taki powinien być główny cel spłaty nowego zobowiązania. Po prostu, rata kredytu powinna być jak najniższa.

Rata kredytu a oprocentowanie i odsetki

Rata kredytowa to suma oprocentowania (odsetki) i kapitał. Na oprocentowanie kredytu składają się przede wszystkim dwa główne czynniki. Są to marża banku oraz wskaźnik Wibor. Jeżeli kredyt jest brany w złotówkach wówczas bank bierze pod uwagę wartość Wiboru. Inaczej jest gdy kredyt jest brany w walucie euro lub frankach szwajcarskich. Wówczas jako składową oprocentowania bank przyjmie wartość Euriboru. Inaczej jest jeśli mamy dochody w brytyjskich funtach i chcemy wziąć kredyt właśnie w tej walucie. W takiej sytuacji banki przyjmują oprocentowanie notowanego w Londynie – Liboru. Dodatkową determinantą wpływającą na wysokość raty są przyjęte przez kredytodawców oprocentowania miesięczne.

Bank według własnego uznania przyjmuje czy kredyt będzie miał zmienianą wartość takiego oprocentowania co 3M, 6M, 12M. Jakby na to nie patrzeć, kredytobiorca biorąc kredyt, zobowiązuje się do spłaty średnio podwójnej wartości niż wynosi kapitał kredytu. Odsetki, które będą spłacane od początku w relatywnie wysokich wartościach w stosunku do kapitału, z czasem będą malały. A wszystko po to, aby bank zyskiwał już od początku na udzielonym dla Was kredycie. W ten sposób zapobiega utracie przyszłych zysków, na przykład przy wcześniejszej spłacie lub nadpłacie kredytu.

Dodatkowe czynniki wpływające na oprocentowanie

Wpływ na wysokość zobowiązania może mieć wiele czynników: ubezpieczenie kredytu od niskiego wkładu, ubezpieczenie na życie, jak również ubezpieczenie nieruchomości. Do tego dochodzi prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu, prowizja za udzielenie kredytu, wszystkie powyższe wartości wymiernie wpływają na podwyższenie kosztów. Wymienione koszty około-kredytowe, które również są wymagane przez bank, są wliczone w ratę kredytu. Czasami istnieje potrzeba zapłaty już na początku – podczas udzielania kredytu.

Kredyty bankowe – podsumowanie

Reasumując, polityka banków jest taka a nie inna. Albo godzimy się na przedstawione lub wynegocjowane warunki, albo szukamy (o ile mamy taką możliwość) innej alternatywy. Czasami możemy spotkać się z taką sytuacją jak np. pożyczenie określonej kwoty od rodziny. Jeśli zgodzimy się na kredyt, który jest udzielany przeważnie na 30 lat, musimy się z tym liczyć, że spłata może nastąpić dopiero wtedy, gdy będziemy już mieli wiek emerytalny lub będziemy się do niego mocno zbliżać.

Przeczytaj także o kredycie bankowym.
Czytaj też o Kredyt hipoteczny jako finansowanie zakupu nieruchomości.

ZOBACZ WIĘCEJ ARTYKUŁÓW NIERUCHOMOŚCI GDOM:

0 0 votes
Article Rating
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] rata kredytu, oprocentowanie, odsetki […]

trackback

[…] rata kredytu, oprocentowanie, odsetki […]

trackback

[…] rata kredytu, oprocentowanie, odsetki […]