Izolacja poddasza. Dowiedz się, którą wełnę do ocieplenia wykorzystać

Styropian to już przeszłość. Od lat w kwestii termoizolacji domów pierwsze miejsce zajmują wełna skalna i szklana. Dzięki ich właściwościom jesteś w stanie zabezpieczyć cały budynek — od podłóg, przez elewację po dach. Zanim jednak zaczniesz prowadzić prace termoizolacyjne, sprawdź, jaka jest skuteczna izolacja poddasza. Zobacz, która wełna do ocieplenia skutecznie dociepli poddasze, tak by w budynku utrzymywała się optymalna temperatura, a rachunki nie przyprawiały o zawrót głowy.

Poznaj najważniejsze różnice między wełną szklaną i skalną

Obie wełny mineralne stanowią bardzo dobry materiał izolacyjny. Cechują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła lambda, dzięki któremu blokują ucieczkę ciepłego powietrza. Tym, co je odróżnia, jest stopień sprężystości i waga. Wełna szklana jest bardziej elastyczna i podatna na formowanie niż skalna, dlatego to właśnie ją wykorzystuje się przy ocieplaniu poddaszy. Ponadto z uwagi na swoją lekkość nie obciąża dodatkowo konstrukcji dachowej czy stropu.

Wełna mineralna na poddaszu – zapobiegnij największej utracie ciepła

Przez dach ucieka nawet do 30% ciepłego powietrza. To bardzo dużo, dlatego odpowiednia izolacyjność to podstawa, jeśli chcesz komfortowo mieszkać i nie wydawać miesięcznie fortuny na ogrzewanie. Dlatego też sprawdź, która wełna do ocieplenia skutecznie dociepli poddasze, podłogi, czy ściany. Jeśli do tego wykorzystasz wełnę kamienną w ociepleniu ścian zewnętrznych i podłóg, zwiększysz komfort i wprowadzisz zdrowy mikroklimat w całej przestrzeni mieszkalnej.

Wełna do ocieplenia poddasza – jakie jeszcze ma właściwości poza termicznymi?

Zabezpieczenie przed ucieczką ciepła to nie wszystko. Wełna szklana ma doskonałe parametry akustyczne, skutecznie wyciszające budynek. Ponadto jest niepalna, tym samym stanowiąc dobrą zaporę ogniową, zapobiegając rozprzestrzenieniu się pożaru. I co niemniej ważne – cały czas oddycha i wyróżnia się paroprzepuszczalnością. Tym samym używając waty, nie ryzykujesz, że w Twoim dachu rozwinie się wilgoć, a wraz z nią nastąpi rozwój bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów oraz pleśni.

Łatwy montaż – szybka i prosta izolacja cieplna dachu skośnego

Przygotowanie przegrody na wełnę mineralną nie jest skomplikowane — wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu folię paroizolacyjną i zadbać o wiatroszczelność. Wełnę mineralną układa się dwóch warstwach, dbając, by na ich łączeniu nie powstały szczeliny. Poza tym w przypadku niektórych mat nie ma potrzeby sznurkowania ich, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Wełna szczelnie wypełnia przestrzeń, zapewniając doskonałą izolację termiczną.

Wełna do ocieplenia poddasza
Wełna do ocieplenia poddasza

Na co uważać podczas pracy z wełną mineralną?

Mostki cieplne – ta nazwa brzmi niegroźnie, ale lepiej nie doprowadzać do ich powstania. To luki w izolacji, które skutkują ucieczką ciepła na zewnątrz. Dlatego podczas pracy układaj wełnę jak najściślej, ale zarazem pamiętaj o zachowaniu szczeliny wentylacyjnej w przegrodzie. W ten sposób materiał będzie cały czas suchy. Wybierając wełnę do izolacji, sprawdzaj współczynnik lambda – im niższa wartość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne, tak jak w przypadku m.in. Super-Maty PRO Isover, której parametry wynoszą 0,033 W/m*K.

Izolacja dachów skośnych na pierwszy rzut oka może stanowić wyzwanie. Małe przestrzenie, ciasne zakamarki i niewielkie odstępy wydają się trudnodostępne. W rzeczywistości jednak elastyczność wełny szklanej pozwala szybko i dokładnie zaizolować całą powierzchnię. Wystarczy spełnić kilka podstawowych warunków podczas jej układania, by zmniejszyć koszty ogrzewania, jednocześnie zwiększając temperaturę panującą w budynku. Sprawdź, jakie właściwości mają maty Isover i dopasuj je do swoich potrzeb.

Polecamy następujące artykuły:

5 19 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nieruchomości Bezpośrednio
2 miesięcy temu

Polecamy w tym miejscu niezwykle ciekawe artykuły, w tym powyższy. Ponadto także artykuły na OYH.pl czy Otodom.com.pl – to popularne wpisy w Internecie, na które warto zwrócić uwagę. Zapraszamy również do zamieszczania postów na naszej stronie Serwis z darmowymi ogłoszeniami Nieruchomości Bez Pośredników.

Twitter
Visit Us
YouTube
LinkedIn
Share
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.