Jeśli zamierzasz zainwestować w panele fotowoltaiczne, czeka Cię przynajmniej kilka ważnych decyzji do podjęcia. Ile modułów, jaka moc i parametry, jakie miejsce montażu – na dachu czy gruncie itd. Każda z tych kwestii wymaga przeanalizowania wielu czynników, ale na tym rozważania wcale się nie kończą. Podstawowe pytanie brzmi: jakie panele w ogóle wybrać? Panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne? Mamy nadzieję, że lektura poniższego teksty rozwieje wszelkie wątpliwości!

Podstawowe rodzaje paneli fotowoltaicznych

Na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych, a do tych najczęściej spotykanych zaliczają się panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Choć jest między nimi sporo podobieństw, to jednak różnią się pod kilkoma, w zasadzie najważniejszymi względami – m.in. wykorzystywanym procesem produkcyjnym, sprawnością, trwałością i ceną. Przyjęło się, że to panele monokrystaliczne są lepszym wyborem, ale czy tak jest w rzeczywistości? Przekonajmy się wspólnie.

Panele monokrystaliczne a polikrystaliczne – które wybrać?

Standardowe pytanie klientów hurtowni OZE, którzy nie mają wystarczającej wiedzy w tym zakresie, dotyczy tego, jakie panele fotowoltaiczne będą lepszym rozwiązaniem – panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne. Dyskusja dotyczy wyłącznie tych dwóch rodzajów modułów. Co prawda jest jeszcze trzecia grupa produktów, mianowicie panele amorficzne; są one jednak traktowane bardziej jako ciekawostka z racji na wyjątkowo słabe parametry techniczne i sprawność grubo poniżej dopuszczalnej normy.

Panele polikrystaliczne

Panel polikrystaliczny zbudowany jest ze sprasowanego bloku krzemu i ma budowę krystaliczną. Moduły tego rodzaju wyróżniają się charakterystyczną niebieską barwą. Ze względu na uproszczoną metodę produkcji dostępne są w niższej cenie, przy czym cierpi na tym ich sprawność – która waha się w granicach 14-16%. Warto również mieć na uwadze, że do wytworzenia energii elektrycznej niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania gospodarstwa domowego potrzebnych będzie więcej paneli polikrystalicznych niż monokrystalicznych.

Panele monokrystaliczne

Według wielu instalatorów moduły monokrystaliczne to jedyny słuszny wybór zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i biznesowych. Panele te powstają z wykorzystaniem skomplikowanych procesów produkcyjnych z monokryształu krzemu. Maja uporządkowaną strukturę wewnętrzną i na pierwszy rzut oka wyróżniają się ciemnym kolorem wpadającym w głęboki błękit bądź czerń.

Charakteryzują się bardzo dobrą sprawnością (ok. 18-22%) oraz niskim współczynnikiem temperaturowym – parametr ten informuje, o jaką wartość obniży się wydajność paneli wraz ze wzrostem temperatury powietrza o 1 stopień Celsjusza (dotyczy temperatur powyżej 25°C). Wszystko to przekłada się na ich wyższą cenę; pamiętaj jednak, że dla uzyskania takich samych efektów trzeba zakupić więcej paneli polikrystalicznych niż monokrystalicznych, co w ostatecznym rozrachunku może okazać się mniej korzystne finansowo.

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne

Co z panelami typu full black?

Panel fotowoltaiczny full black co do zasady nie jest osobnym rodzajem modułów, bowiem jest to zawsze panel monokrystaliczny. To automatycznie oznacza, że charakteryzuje się doskonałą wydajnością; jednak tym, co przyciąga niektórych klientów, jest jego wygląd. Panele full black, jak sama nazwa wskazuje, są wykończone w całości w czerni – czarne są zarówno ogniwa, jak i obramowanie. Cała instalacja fotowoltaiczna może więc mieć jednolitą, ciemną powierzchnię, przez co będzie prezentować się wyjątkowo efektownie i zarazem elegancko.

W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że panele monokrystaliczne typu full black mają w zwyczaju mocniej się nagrzewać – słońce w końcu bardziej “lubi” ciemne powierzchnie. To zaś oznacza, że czasami ich wydajność może się nieco pogorszyć, bowiem moduły PV nie osiągają optymalnych efektów pracy przy zbyt wysokich temperaturach.

Panel monokrystaliczny czy polikrystaliczny – podsumowanie

Panele monokrystaliczne a polikrystaliczne – o czym warto pamiętać?

  • Panele polikrystaliczne – nieco gorsza wydajność, niższa cena, panele w kolorze niebieskim, konieczność zakupu większej liczby modułów w celu produkcji optymalnej ilości energii elektrycznej.
  • Panele monokrystaliczne – lepsza wydajność, nieco wyższa cena, panele w kolorze ciemnoniebieskim/czarnym, w celu wytworzenia optymalnej ilości energii można zakupić mniejszą liczbę paneli monokrystalicznych w porównaniu z instalacją o tej samej mocy, złożoną z modułów polikrystalicznych.

Nadal masz wątpliwości, jakie panele PV wybrać – panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Na szczęście nie musisz podejmować tej decyzji samodzielnie. Wystarczy, że skontaktujesz się ze specjalistami z zaufanej hurtowni OZE, takiej jak Sunprofi. Powyższy tekst powstał we współpracy z ekspertami z tego sklepu, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i fachową wiedzą w zakresie rozwiązań OZE, w tym paneli fotowoltaicznych. Serdecznie zapraszamy na stronę ich hurtowni, gdzie możesz zapoznać się z dostępnymi produktami i zadać dowolne pytanie dotyczące instalacji fotowoltaicznych!

Polecamy kolejne artykuły:

5 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Twitter
Visit Us
YouTube
LinkedIn
Share
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.