Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów do izolacji ścian. Jego instalacja (klejenie styropianu) nie jest skomplikowana, ale obowiązują pewne zasady. Styropian to materiał powszechnie stosowany do ocieplania ścian budynków. Zaletą jego jest lekkość, wytrzymałość, ponadto jest łatwy w obróbce, posiada bardzo dobre parametry izolacyjne i może być stosowany pod wszelkiego rodzaju tynki. Aby jednak ocieplenie styropianem było skuteczne i trwałe, płyty muszą być odpowiednio zamocowane. Osoby, które pierwszy raz kładą izolację domu, często jest zadawane pytanie — jak kleić styropian? Jaki wybrać klej do styropianu? Na te pytania, odpowiedzi znajdziecie Państwo poniżej.

Najpopularniejsza metoda klejenia styropianu

Sposobów w stosunku do klejenia styropianu jest co najmniej kilka, a które są najlepsze, a które te mniej popularne, nie będziemy w tym momencie ich oceniać. Skupimy się tylko na jednym konkretnym, a jednocześnie najpopularniejszym. Bowiem każdy fachowiec w swojej bogatej przeszłości miał do czynienia z klejeniem styropianu. Nie jest to najtrudniejsza praca na świecie, ale wymaga pewnych umiejętności, a raczej skupienia. Piszemy oczywiście o znanej metodzie na tzw. “placki“, która jest chyba najczęściej używana przez profesjonalistów. Zaletą tej metody jest szybkość, stosunkowo jest prosta i nie wymaga od wykonawcy wielkich umiejętności jak w klejeniu np. płytek na ścianę.

Przyklejenie płyt styropianowych

KLEJ DO STYROPIANU -  jak kleić styropian?
Jak kleić styropian?

Aby kleić tafle styropianu, potrzebujesz specjalnego kleju i pistoletu do spieniania. Ważne jest to, że jest to klej do konkretnego rodzaju asortymentu. Istotne jest porządne wymieszanie kleju przed użyciem! Proszę pamiętać, że płyty styropianowe nie powinny być łączone na krawędziach okien i drzwi. Klejone arkusze styropianu zawsze zaczynamy od samego dołu, układając dolny rząd na specjalnie przymocowanych listwach startowych lub stopach fundamentowych. Klej należy nałożyć na krawędzie płyty styropianowej, a sama płyta powinna mieć klej w kilku miejscach. Płytę należy przykleić do podłoża w maksymalnym czasie 10 minut od nałożenia kleju. Płyta jest następnie równomiernie dociskana do podłoża.

Po ułożeniu każdego pasa trzeba sprawdzić za pomocą poziomicy czy izolacja jest układana równo. Mocowanie kołków nie jest obowiązkową czynnością, ale nie zaszkodzi zrobienie tego. Tę pracę można wykonać po już po 3 dniach od przyklejenia styropianu. Natomiast w przypadku szybkiego kleju kołki można mocować nawet po 2-3 godzinach. Jeśli płyty styropianowe mają odstępy większe niż np. 2 mm to dobrze wypełnić je za pomocą pianki poliuretanowej. Jej nadmiar usuwamy później np. ostrym nożem do tapet. Więcej o zasadach klejenia styropianu możecie Państwo przeczytać na: https://www.maldrew.com.pl/blog/klejenie-styropianu.

Szybki klej do styropianu

Klejenie styropianu okiem fachowca - jak kleić styropian?
Klejenie styropianu okiem fachowca – jak kleić styropian?

Klej sprzedawany jest w specjalnych słoiczkach gotowych do natychmiastowego użycia. Działaniem przypomina spray. Średnia szerokość styropianowego „warkocza” to około 30mm. Jest bardzo łatwy w użyciu i znacznie szybszy niż tradycyjne zaprawy klejące. Można go dowolnie stosować do każdego rodzaju styropianu, chyba że producent zastosuje specjalną kontrpropozycję. Chociaż trudno go dostać.

Klejenie i łączniki mechaniczne przy mocowaniu styropianu

Po stwardnieniu kleju arkusze styropianowe należy dodatkowo zabezpieczyć łącznikami mechanicznymi. Ich rodzaj, długość, ilość i rozmieszczenie należy uwzględnić w projekcie izolacji. Zazwyczaj do styropianu stosuje się łączniki ze stalowymi lub plastikowymi kołkami. Liczba i rozmieszczenie łączników mechanicznych zależy od specyfiki budynku (np. obszary narażone na działanie wiatru) i wysokości, ale generalnie zaleca się co najmniej 4 łączniki na metr kwadratowy (z wyjątkiem narożników budynku, gdzie należy dodać dodatkowe łączniki). Płyta styropianowa wymaga czegoś więcej niż tylko klejenia, powinno się także zamocować przy pomocy tzw. łączników mechanicznych.

Polecane podobne artykuły:

5 6 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Puravive
Puravive
8 miesięcy temu

Hello my darling, I just wanted to express how well written and comprehensive this post is, covering almost all the essential details. More blogs like this one would be nice, in my opinion.

LipoSlend
LipoSlend
7 miesięcy temu

I became a fan of this phenomenal website earlier this week, they give informative content to visitors. The site owner has a knack for educating readers. I’m impressed and hope they keep sharing great material.

Twitter
Visit Us
YouTube
LinkedIn
Share
2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.