Jodełka to wzór powszechnie znany i spotykany na całym świecie, na grafikach, tkaninach, drewnianych deskach oraz płytkach ceramicznych. Jodełka ubiera wnętrza od XVI wieku, odkąd zyskała uznanie króla Francji, przyczyniającego się do rozwoju architektury francuskiej. Zygzakowaty wzór głównie kojarzy się z klasycznymi wnętrzami, pełnymi harmonijnej atmosfery, elegancji i charakterystycznej wyniosłości.

Czy płytki jodełka sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach? Dowiedzmy się!

Jodełka, czyli XVI-wieczny symbol luksusu kontra aranżacje XXI wieku

Na początek warto zaznaczyć, że jodełka dzieli się na poszczególne wzory, które charakteryzują się odrębnymi zasadami ułożenia klepek. Wyróżniamy jodełkę klasyczną (angielską), jodełkę francuską (Chevron) oraz jodełkę węgierską. Jodełka angielska układana jest następująco: krótszy bok klepki należy ułożyć względem dłuższego boku kolejnej klepki tak, aby utworzyły kąt 90°. Groty klepek nie łączą się ze sobą bezpośrednio.

jodelka-plytki
Płytki do kuchni – jodełka

Jodełka francuska (inaczej Chevron) charakteryzuje się symetrią w ułożeniu i łagodnością w porównaniu do jodełki angielskiej. Krótsze krawędzie płytek stykają się ze sobą, tworząc wzór, przypominający grot strzały. Jest to spowodowane układaniem płytek względem uprzednio przycinanych krawędzi pod kątem 45°.

Jodełka węgierska układana jest w taki sam sposób, jak jodełka francuska, z jednym wyjątkiem: krótsze krawędzie płytek tworzące grot przycina się pod kątem 60°. Oznacza to, że klepki ułożonej jodełki węgierskiej tworzą kąt 120°.

Skoro jodełka jest ponadczasowym elementem wystroju wnętrz, to łatwo można wysnuć stwierdzenie, że idealnie odnajdzie się w nowoczesnych aranżacjach, będąc stylowym łącznikiem między trendami z wielu pokoleń. Jodełka węgierska pod postacią płytek marmuropodobnych, wkomponowana w jasnoszarą zabudowę kuchenną, białym blatem i mosiężnymi dodatkami udowadnia, że klasyka w odświeżonej postaci potrafi zrobić imponujące wrażenie.

Jodełka klasyczna w formie długich, eleganckich butelkowozielonych płytek Jodełka XL Zielona Matowa będzie prezentować się w pełnej krasie, gdy ulokujesz ją na ścianie pod prysznicem oraz posadzce. Perspektywa, z której będziesz spoglądać na jodełkę sprawi, że pomieszczenie stanie się optycznie wydłużone. Pozostałe ściany w bieli, złota armatura i umywalka zawieszona na złotych nóżkach dodadzą ekskluzywności tak zaprojektowanej łazience.

płytki jodełka
Płytki jodełka

Oryginalną propozycją jest zaaranżowanie dwóch geometrycznych wzorów w jednym pomieszczeniu z dodaniem industrialnych dodatków. Jodełka XL Biała Połysk ułożona w łazience na ścianie w połączeniu z mozaiką heksagonalną z motywem marmurowym stworzą jasną, przestronną bazę, którą tak naprawdę będziesz mógł zmieniać w nieskończoność – biel i marmur to nieograniczone możliwości aranżacji. Warto mieć taki duet na uwadze, jeśli w niedalekiej przyszłości planujesz remont swoich czterech kątów. Czarna industrialna armatura i czarna kabina prysznicowa ze szprosami będą świetnym dodatkiem, przełamującym jasną kolorystykę wnętrza.

Nowoczesne wnętrza zasługują na ponadczasowe rozwiązania. To one ożywiają wnętrze domowego zacisza, tworzą historię i zapamiętują najważniejsze momenty z życia domu. Przekonaj się sam jak luksusowe płytki jodełka od Raw Decor potrafią odmienić wnętrze.

Polecamy następujące artykuły:

5 17 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nieruchomości Bez Pośredników

Niezwykle ciekawy artykuł, oddający dużą dozę wiedzy. Przeczytam też inne wpisy na tym blogu zapewne bogate treści. Dziękuję

Twitter
Visit Us
YouTube
LinkedIn
Share
1
0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.