Koła pasowe – serce każdej przekładni pasowej

koła pasowe

Za właściwą pracę wielu układów w naszych samochodach czy maszynach przemysłowych odpowiadają sprawne i solidne koła pasowe. W silnikach samochodowych koło pasowe pozostaje odpowiedzialne za napędzanie alternatora, wspomagając i regulując efektywną pracę kompresora klimatyzacji czy całego układu kierowniczego. Przekładnie pasowe, w których wykorzystuje się te mechanizmy, odpowiadają także za zabezpieczenie jednostek przed nadmiernymi obciążeniami i drganiami. Koło pasowe jest stosunkowo małą częścią, przez co użytkownicy pojazdów często bagatelizują jego ograniczoną żywotność. Wymiana nie okazuje się zazwyczaj zbyt kosztowna, a zużyta i przez to źle działająca część, może doprowadzić do uszkodzenia sąsiadujących z nią elementów układu. Remedium więc może okazać się regularna diagnostyka stanu koła pasowego. Sklep internetowy Technical to firma specjalizująca się w dystrybucji kół pasowych renomowanej firmy SIT, będących sercem napędu każdego urządzenia z przekładnią pasową.

  • Koła pasowe — budowa i zastosowanie
  • Rodzaje kół pasowych w przekładniach
  • Jak wybrać solidne koło pasowe?

Koła pasowe — budowa i zastosowanie

Koło pasowe to podstawowy element każdej przekładni zębatej pasowej. Każda maszyna w nią wyposażona potrzebuje do prawidłowego działania przynajmniej dwóch sprawnych kół pasowych i pasa napędowego. Pasy napędowe transmitują moc z kół pasowych, co zapewnia przeniesienie napędu w obrębie układu i zasilenie pracy maszyny. Koła pasowe wykonuje się najczęściej ze stali, aluminium czy żeliwa. W układzie osadza się je na tulejach zbieżnych typu Taper Lock, Taper Busch czy Serlock.

koła pasowe
koła pasowe

Rodzaje kół pasowych w przekładniach

Wyróżniamy aż 6 rodzajów kół pasowych w zależności od ich przeznaczenia, profilu i zarysów. Oto ich kategorie: koła pasowe zębate, koła pasowe klinowe, koła pasowe płaskie, koła pasowe wielorowkowe, koła pasowe wariatorowe i specjalne, które firma Technical wykonuje na wyjątkowe życzenie klienta, na podstawie dostarczonych przez niego rysunków.

koła pasowe - rodzaje kół pasowych
koła pasowe – rodzaje kół pasowych

Jak wybrać solidne koło pasowe?

Zastanawiasz się nad zakupem koła pasowego, które ożywi pracę układu maszyny, a nie wiesz, na co warto zwrócić uwagę? Podstawowa kwestia to przeznaczenie koła pasowego i sposób jego montażu uzależniony rzecz jasna, od wariantu przekładni pasowej, w której ma funkcjonować. Warto wybrać sprawdzonego producenta, którego doświadczenie w zakresie wykonywania elementów przekładni gwarantuje precyzyjną robotę i żywotność części. Firma Technical to sprawdzony dostawca najwyższej klasy części do maszyn, którego szeroka oferta dostępnych kół pasowych z pewnością zadowoli nawet wymagających klientów.

rodzaje kół pasowych
rodzaje kół pasowych

Polecane treści:

Jak dobrać stolik kawowy do salonu?

Wełna mineralna do ocieplenia poddasza. Skuteczna izolacja

5 7 votes
Article Rating
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments