Lato, choć z pozoru wydaje się być dość wdzięczną porą do uprawy roślin domowych, może również obfitować w niemiłe niespodzianki. Dlatego też pamiętajmy o tym, by nasza kolekcja domowej flory miała odpowiednią ilość wody i składników odżywczych. Jaki nawilżacz powietrza do roślin wybrać w 2022 roku?
Jak dbać o rośliny?
Zieleń doniczkowa na szczęście nie jest szczególnie wrażliwa na zmiany pór roku. Wprawdzie z nadejściem jesieni i zimy, niektórym gatunkom doskwierać będzie brak światła, jednak nie są one zależne od spadków temperatury na zewnątrz.
Latem rośliny należy podlewać często, nawet codziennie, najlepiej miękką, odstaną wodą. Warto też regularnie je zraszać. Pomóc w tym mogą również nawilżacze, które rozpylać będą delikatną, wilgotną mgiełkę, utrzymując wilgotność powietrza na wskazanym przez nas poziomie.
Dlaczego wilgotność powietrza jest tak istotna? Zbyt suche może stać się bowiem zaproszeniem np. dla przędziorków.
Wiele gatunków roślin warto też uszczykiwać latem – pobudzi to ich lepsze i szybkie krzewienie. Warto uważać też na kwiaty wystawione bezpośrednio na słońce – np. na parapecie. W godzinach okołopołudniowych szkło będzie działało na nie jak soczewka, co może grozić poparzeniem liści.
Jaki nawilżacz powietrza do roślin wybrać?
Najtańsze nawilżacze powietrza można znaleźć już za niecałe 50 zł. Są to jednak urządzenia o znikomej wydajności i bardzo małym zbiorniku na wodę. Przede wszystkim jednak są to nawilżacze ultradźwiękowe, a więc do nawilżania powietrza rozbijają cząsteczki wody, uwalniając zawarte w niej minerały, jak i różne chemikalia.
Charakterystyczna biała mgiełka osiada na meblach, tworząc nieestetyczny osad, ale również podrażniając śluzówki oczu i nosa, przyczyniając się np. do bólu użytkowników. Rozwiązaniem tego problemu może być stosowanie wody destylowanej, jednak jej opakowanie kosztuje ok. 1 zł/litr.
Znacznie lepszym wyborem są więc nawilżacze ewaporacyjne, które nawilżają powietrze za pomocą maty (filtra), zanurzonej w wodzie, która cały czas jest owiewana przez strumień powietrza pochodzący ze wbudowanego wiatraka. W ten sposób cząsteczki wody również są rozbijane na delikatną mgiełkę, a wszystkie zanieczyszczenia zostają szczelnie zamknięte na filtrze. Ten sposób nawilżania, choć droższy w zakupie, jest znacznie tańszy w eksploatacji, a przede wszystkim bardziej higieniczny.
Ranking nawilżaczy do roślin 2022
Klarta Humea WiFi
Cena: 499 zł
Wydajność nawilżania: 300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę: 3 l
Funkcje: moduł WiFi, higrostat, timer
Nowoczesny nawilżacz ewaporacyjny wyposażony w Wi-Fi i aplikację mobilną, gwarantujący dobry stosunek ceny do oferowanych funkcji oraz wydajności nawilżania (ok. 300 ml/h). Dużym plusem jest obecność higrostatu, jak i trybu automatycznego. Użytkownicy mogą też ustawić własne reguły pracy, w których nawilżacz będzie pracował w określonych prędkościach w danym przedziale czasowym.
Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2
Cena: 585 zł
Wydajność nawilżania: 260 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę: 4 l
Funkcje: Wi-Fi, higrostat, timer
Następca popularnego nawilżacza Xiaomi, a więc Smartmi Evaporative Humidifier 2 to model, który również dysponuje przyzwoitą wydajnością nawilżania – ok. 260 ml/h. Jego zaletą jest również praktycznie bezkosztowa eksploatacja, a to dzięki zastosowaniu, które nie podlegają wymianie. Minusem może być nieco wysoka cena zakupu, sięgająca już 600 zł.
Philips HU2716/10 i 2718/10
Cena: 519 zł
Wydajność nawilżania: 200 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę: 2 l
Funkcje: Higrostat, timer
Bliźniacze modele marki Philips to najnowsze nawilżacze koncernu z Eindhoven. Wyróżniają się one eleganckim, nowoczesnym designem, czytelnym wyświetlaczem i łatwą obsługą. Ich parametry jednak wyraźnie odstają od wyżej prezentowanych modeli – wydajność nawilżania to jedynie 200 ml/h, zbiornik na wodę zaś ma jedynie 2 litry. Wszystko to sprawia, że jest model stworzony raczej do małych sypialni czy pokoi dziecięcych aniżeli przestronnych salonów.
Podsumowanie
Nawilżacze powietrza mogą przydać się do uprawy roślin praktycznie o każdej porze. Dają one możliwość łatwego podniesienie poziomu nawilżenia do np. 55-60%, który jest komfortowy dla wielu gatunków. Więcej o tym, jaki nawilżacz powietrza warto wybrać i dlaczego, przeczytasz w artykule „Jaki nawilżacz powietrza ma sens?” na portalu Niebojsmoga.
Przeczytaj podobne artykuły:
- rekuperator płytowy i obrotowy
- drzwi zewnętrzne – czym kierować się przy ich wyborze?
- Jak układać płytki drewnopodobne? Sprawdzone metody
- komoda drewniana – na co zwracać uwagę podczas zakupu?
- czy płytki jodełka nadają się do nowoczesnego wnętrza?
Niezwykle interesujący artykuł, polecamy nasz blog, na którym przeczytacie Państwo ciekawe wpisy i przejrzycie ogłoszenia za darmo! Możecie Państwo dodać wpis w naszej bazie ponad 50 blogów – prosimy o kontakt!
Darmowe Ogłoszenia i Blog Nieruchomości Bez Pośrednika lub Otodom.com.pl jak i powyższa strona GDOM – Dodaj za darmo i przeglądaj bezpłatnie oferty mieszkań i domów na sprzedaż lub wynajem.