To wiosną i latem najczęściej widać w ogrodach pracujących ludzi. Najpierw przygotowują ziemię do zasiewów i nasadzeń, potem w fazie intensywnego wzrostu roślin doglądają, by osiągnąć maksymalne efekty swojego wysiłku, na koniec zbierają owoce swojej pracy. Jesienią już rzadziej widać krzątających się właścicieli, niektóre ogrody zupełnie pustoszeją, a przecież pracy jest sporo i od tego, czy zostanie wykonana, zależy wiosenny start. Pielęgnacja ogrodów to proces całoroczny, dlatego nie warto zaniedbywać jesiennych prac, które przygotują ogród na nadchodzącą zimę.

Jakie prace w ogrodzie warto wykonać jesienią?

Najpierw zadbajmy o rzeczy, które w ogrodzie już są. Schowajmy wszystkie meble — ich wyglądowi i kondycji zaszkodzą opady i niska temperatura. Zadbajmy o domki, pomieszczenia gospodarcze, altanki — niech do ich środka nie dostanie się wilgoć oraz nieproszeni goście. Zadbajmy o rosnące w ogrodzie drzewa — jesień to pora, kiedy należy usunąć niepotrzebne gałęzie drzew i krzewów owocowych, przyciąć żywopłot czy przerzedzić bluszcze — niech promienie słoneczne bez przeszkód dotrą do żywych i zdrowych pędów. Zadbajmy o rośliny — sprawdźmy, które z nich trzeba wykopać, które wystarczy zabezpieczyć przed mrozem np. owinąć papierem, agrowłókniną lub zasypać kopcem zeschniętych liści i ziemi, a które właśnie teraz posadzić (tulipany, czosnki ozdobne). Zadbajmy o trawnik — w październiku powinno odbyć się jego ostatnie koszenie, a zanim przykryje go puchowa kołdra, warto przeprowadzić zabieg wertykulacji, aerację, nawożenie. Zadbajmy o glebę — usuńmy z niej martwe szczątki roślin (idealne nadające się na schronienie dla szkodników i środowisko rozwoju patogenów), przekopmy ją, spulchnijmy, dostarczmy potrzebnych pierwiastków zawartych w biopreparatach lub naturalnych nawozach. Zadbajmy o oczka wodne — usuńmy nadmierne ilości glonów, unoszące się na powierzchni wody liście i inne zanieczyszczenia. Zadbajmy o domki dla owadów i karmniki dla ptaków — obecność braci mniejszych w ogrodach jest niezbędna.

To wiosną i latem najczęściej widać w ogrodach pracujących ludzi.

Po co to wszystko?

Zdrowa i bujna roślinność rozwija się wtedy, gdy otrzymuje wszystko, czego potrzebuje. Pielęgnacja ogrodów Łódź to nie tylko sezonowe prace, ale ciągłe dbanie o równowagę biologiczną i kondycję roślin. Nie da się tego zapewnić, jeśli w środowisku nie jest zachowana równowaga biologiczna. A równowaga biologiczna wymaga pracy w wielu obszarach, dlatego wykonanie prac jesienią w ogrodzie jest tak ważne. Prawdziwi ogrodnicy nie mają pustych kartek w kalendarzu ani jesienią, ani zimą — jeśli nie przycinają, nie koszą, nie sprzątają, to planują, obmyślają i sprawdzają, jak jeszcze mogą upiększyć swój kawałek ziemi, gdy pierwsze promienie zaczną budzić przyrodę do życia.

Przeczytaj także:

5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
YouTube
Pinterest
Pinterest
fb-share-icon
LinkedIn
Share
2
0
Would love your thoughts, please comment.x

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.